Już nie Włochy! Nowy kraj o największej liczbie zakażeń koronawirusem w Europie

Podziel się:

Fot. Pixabay

5 kwietnia – Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, Włochy przestały być państwem o największej liczbie wykrytych zakażeń koronawirusem w Europie. Dzisiaj stała się nim Hiszpania, w której przyrost liczby zakażeń od kilku dni jest szybszy niż w Italii. Tymczasem na całym świecie wykryto już ponad milion zakażeń, najwięcej Stanach Zjednoczonych Ameryki.

W ostatnich dniach lutego Włochy stały się państwem, w którym liczba wykrytych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 była największa spośród państw europejskich. W mediach pojawiały się informacje o lekkomyślności włoskiego społeczeństwa, które miało zignorować zagrożenie, a także o dramatycznych skutkach pandemii w tym kraju. Jeszcze w pierwszej połowie marca Italia stała się największym skupiskiem zarażonych poza Chińską Republiką Ludową, gdzie pandemia wybuchła. Jednak do dzisiaj więcej przypadków zakażeń patogenem wykryto w Hiszpanii.

Smutna pierwsza pozycja w Europie

Z dzisiejszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że od początku pandemii do dzisiejszego przedpołudnia w Hiszpanii wykryto łącznie 124 736 zakażeń koronawirusem. Od wczoraj ta liczba wzrosła o 7026. W ten sposób kraj corridy i flamenco stał się krajem o największej liczbie wykrytych przypadków w Europie. We Włoszech do dzisiaj wykryto 124 632 zakażeń – wzrost od wczoraj o 4805.

Tymczasem ministerstwa obydwu państw podają bardziej zaktualizowane dane, z których jednak również wynika, że więcej zakażeń jest w Hiszpanii niż w Italii. Według danych podawanych przed południem przez hiszpańskie Ministerstwo Służby Zdrowia, w kraju wykryto SARS-CoV-2 u 130 759 osób. Z kolei Ministerstwo Zdrowia Włoch podało, że w tym kraju od początku pandemii wykryto 128 948 przypadków (stan na godzinę 18).

Liczba ofiar koronawirusa, według tych samych źródeł, wyniosła do dziś 12 418 w Hiszpanii oraz 15 887 we Włoszech. Oba te państwa zajmują pierwsze dwa miejsca pod względem liczby zmarłych.

Najgorzej w regionie stołecznym

Najbardziej dotkniętą przez pandemię wspólnotą autonomiczną w Hiszpanii jest Madryt. Według Ministerstwa Służby Zdrowia, do dzisiaj wykryto tam 37 584 przypadki zakażeń. Od wczoraj potwierdzono obecność patogenu u 1499 nowych osób. Na drugim miejscu jest Katalonia – 26 032 przypadki. Ten region zanotował też największy wzrost od wczoraj – 2249. Innymi wspólnotami o dużej ilości zakażeń są Kastylia-La Mancha (10 031), Kastylia-Leon (8749) oraz Kraj Basków (8628).

Rozwój pandemii szybszy niż we Włoszech

Od środka marca wzrost liczby zakażeń w Hiszpanii wynosi kilka tysięcy dziennie. Natomiast od 25 marca jest on znacznie szybszy niż w Italii – dziennie wykrywano ponad 1000 przypadków więcej, a w ostatnich dniach różnica nawet oscylowała wokół 3 tysięcy. Największy dzienny przyrost wykrytych zarażeń w Hiszpanii wykryto w okresie 31 marca – 1 kwietnia. Wówczas obecność patogenu potwierdzono u 9222 kolejnych osób. Jednocześnie miała wówczas miejsce największa różnica we wzroście potwierdzonych zakażeń między Hiszpanią a Włochami – w Italii w tym samym okresie potwierdzono obecność SARS-CoV-2 u 4053 nowych osób.

Hiszpania wyprzedza również Włochy w tempie wzrostu liczby zmarłych – od końca marca umiera tam więcej osób zakażonych z koronawirusem. W ostatnich dniach w pierwszym z tych państw umiera ponad 150 osób więcej niż w drugim z nich.

Ponad milion zakażeń na świecie

Tymczasem wczoraj liczba zakażonych na całym świecie przekroczyła milion. Dzisiaj Ś.O.Z. poinformowała, że wykryto obecność wirusa u 1 133 758 osób. Dla 62 784 z nich wirus okazał się śmiertelny.

Najwięcej zakażeń wykryto w Stanach Zjednoczonych Ameryki – do dzisiaj u 273 808 osób. Stanowi to niemal 1/4 zakażeń na całym świecie. W tym kraju od początku kwietnia każdego dnia potwierdza się obecność patogenu u ponad 20 tysięcy osób, a od wczoraj do dzisiaj – u 32 105 osób. Tam SARS-CoV-2 do dzisiaj pochłonął życie 7020 osób. Od wczoraj ta liczba wzrosła o 1166 – był to największy przyrost wśród wszystkich państw.

Innymi państwami, które w tej chwili zmagają się ze wzrostem liczby zakażonych oraz zmarłych, są m.in. Belgia, Iran, Niemcy oraz Wielka Brytania. Dramatyczna sytuacja panuje też we Francji, gdzie od początku miesiąca zmarły ponad 4 tysiące osób z koronawirusem.

(M.d.S.[es], M.d.S.[it], Ś.O.Z.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *