Korczowa.Bez wcześniejszego zgłoszenia wiózł 100 zł w reklamówce

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne fot.KAS

Na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) podczas kontroli jednej z ciężarówek ujawnili 100 tyś złotych, ukraiński kierowca nie zgłosił do kontroli znacznej sumy przez co naruszył obąwiązujące procedury- poinformowała Edyta Chabowska Rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej skierowali do kontroli samochód z naczepą, za kierownicą którego zasiadał obywatel Ukrainy. Pojazd wjeżdżał do Polski jako pusty środek przewozowy.

Podczas rewizji okazało się, że 42- letni mężczyzna, wbrew obowiązującym przepisom, nie zgłosił przewozu znacznych ilości środków pieniężnych. W kabinie samochodu, w foliowym worku znajdowało się 100 tys. złotych.

Kontrolując pojazd, funkcjonariusze wykryli także 30 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. 42- latek złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i na poczet grożącej kary wpłacił 5,2 tys. złotych.

To kolejna w tym roku próba nielegalnego przewozu przez granicę środków pieniężnych, wykryta przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w woj. podkarpackim.  Niespełna miesiąc wcześniej, podczas kontroli pojazdów także na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze KAS ujawnili w bagażu kierowcy blisko 200 tys. złotych. Z kolei w  marcu br. podczas kontroli pociągu relacji Kijów- Przemyśl  wykryto 60 tys. dolarów amerykańskich , które w reklamówce oraz wierzchniej odzieży przewoził 23- letni ob. Ukrainy.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że osoby przekraczające granicę państwową mają obowiązek zgłaszać w formie pisemnej przywóz do kraju oraz wywóz za granicę krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10.000 euro. Niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych podlega karze grzywny.

(KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.