Medyka. Urocze cztery rasowe psy ze sfałszowanymi dokumentami paszportowymi

Podziel się:

fot.KAS 

Krajowa Administracja Skarbowa z województwa podkarpackiego ujawniła nieprawidłowości w dokumentach przewożonych psów rasowych. Dotyczyły one sfałszowania wpisów odnoszących się do badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie-poinformowała Agnieszka Siwy z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych przy przewozie zwierząt, ma szczególe znaczenie w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania chorób zakaźnych zwierząt –

 Na przejściu granicznym w Medyce obywatel Polski zgłosił do odprawy cztery psy rasy Pomeranin, przedstawiając do kontroli paszporty zwierząt towarzyszących. W związku z wątpliwościami, co do autentyczności przedstawionych dokumentów, funkcjonariusze KAS poinformowali o sytuacji Powiatową Inspekcję Weterynaryjną w Przemyślu.

W trakcie kontroli weterynaryjnej stwierdzono sfałszowanie paszportów przewożonych zwierząt. Skontaktowano się telefonicznie z lekarzem weterynarii, widniejącym w dokumentacji, który jednoznacznie zaprzeczył potwierdzeniu przez niego ważności badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Podróżnego wraz z zatrzymanymi dokumentami przekazano funkcjonariuszom Policji z komisariatu w Medyce. Funkcjonariusze KAS, w specjalnie przygotowanym  pomieszczeniu dla zwierząt, zapewnili psom właściwą opiekę, przed wywiezieniem ich z powrotem na Ukrainę.

Planując podróż przez granicę ze zwierzętami towarzyszącymi, warto pamiętać, że ich przewóz możliwy jest po spełnieniu określonych warunków. Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych ma szczególe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa epizootycznego i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych zwierząt.

Podróż, w którą zabieramy ze sobą zwierzę towarzyszące, która wiąże się z przekroczeniem granicy z państwem spoza Unii Europejskiej, wymaga posiadania potwierdzenia wykonania tzw. badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Badanie to należy wykonać przed wyjazdem za granicę i przy powrocie należy wynik tego badania okazać wraz z paszportem zwierzęcia. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl (link otwiera stronę w nowym oknie w innym serwisie).

(KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.