Mundial 2022. Koniec fazy grupowej w grupach E oraz F, dwaj faworyci nie wychodzą z grupy!

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/congerdesign

Katar: Zakończyły się mecze grupy E oraz F na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. W grupie E Niemcy pokonali Kostarykę 4:2, jednak wobec zwycięstwa Japonii nad Hiszpanią (2:1), po raz drugi z rzędu nie wychodzą z grupy. W 1/8 finału zagrają Japończycy oraz Hiszpanie. Z grupy F awansowało Maroko, które pokonało Kanadę 2:1, oraz Chorwacja, która zremisowała z Belgią 0:0.

Jak przebiegały czwartkowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole artykułu podsumowania spotkań – wyniki, zdobywcy bramek, składy drużyn oraz sędziowie. Przedstawiamy również tabele grup.

Wysyp goli w Al-Chaur, pierwszy mecz sędziowany przez kobietę

Al-Chaur: Niemcy pokonały Kostarykę 4:2 w swoim ostatnim meczu w grupie E. Ten wynik dla obydwu drużyn oznacza pożegnanie się z turniejem.

Niemcy musieli wygrać, aby wyjść z grupy i jednocześnie liczyć na to, że Japonia nie pokona Hiszpanii (choć w razie 1-bramkowego zwycięstwa oraz jednoczesnego remisu w drugim meczu, ilość strzelonych goli zdecydowałaby, czy z grupy wyjdą Niemcy, czy Japonia). W przeciwnym razie, sąsiedzi Polski musieliby wygrać ośmioma golami. Kostaryce wystarczyłby remis, pod warunkiem zwycięstwa Hiszpanii.

Od początku spotkania dominowali Niemcy. Przez ponad połowę spotkania piłka była w ich posiadaniu i to oni oddali więcej strzałów na bramkę rywali. Już w 10. minucie mogli się cieszyć – gola zdobył Serge Gnabry. W 2. połowie jednak ich sytuacja stała się niewesoła – Japonia objęła prowadzenie nad Hiszpanią, a w 58. minucie Amerykanie wyrównali. Strzał oddał Kendall Waston, Manuel Neuer obronił go, jednak był bezradny wobec dobitki Yeltsina Tejedy.

Niemcy rzucili się do odzyskania przewagi. W 61. minucie byli bardzo blisko tego, ale Jamal Musiala trafił w słupek. Natomiast w 70. minucie Kostaryka objęła prowadzenie. Po dośrodkowaniu, piłka odbiła się od nogi Juana Vargasa i przeleciała między nogami Manuela Neuera. Jednak 3 minuty później Kai Havertz doprowadził do remisu. Po bramce doszło do przepychanki między zdobywcą a jednym z Kostarykańczyków, jednak zawodnicy uniknęli obejrzenia żółtej kartki.

W 85. minucie K. Harvetz, po dośrodkowaniu, zdobył swoją drugą bramkę. Niemcy wyszli na prowadzenie, którą w 89. minucie powiększył Niclas Füllkrug. Choć były podejrzenia, że znajdował się na spalonym, to po konsultacji z zespołem VAR Stéphanie Frappart uznała gola. Była to ostatnia bramka meczu. Mimo zwycięstwa, Niemcy jadą do domu. Zdecydowało o tym zwycięstwo Japonii nad Hiszpanią (patrz niżej).

Mecz przeszedł do historii głównie z powodu składu sędziowskiego. Po raz pierwszy w historii Mundiali, kobiety były 3 czołowymi arbitrami. Francuzce S. Frappart pomagały Brazylijka Neuza Back i Meksykanka Karen Díaz Medina, które biegały wzdłuż linii bocznych.

Awans wywalczony w 2. połowie

Ar-Rajjan: Japonia pokonała Hiszpanię 2:1, dzięki czemu wyszła z grupy. Do 1/8 finału, mimo porażki, awansują też Iberyjczycy.

Hiszpanii do awansu wystarczał remis. W razie porażki, musiałaby liczyć na to, że Kostaryka nie pokona Niemców. Japonia z kolei potrzebowała wygranej. W razie remisu zdecydowałby wynik drugiego spotkania i bilans goli.

Już w 11. minucie wynik otworzył Álvaro Morata. Europejczycy bez wątpienia dominowali na boisku, jednak 2. połowa nie była dla nich udana. Niedługo po przerwie Ritsu Doan oddał strzał na bramkę. Unai Simón wprawdzie dosięgnął do piłki, jednak nie zdołał jej złapać ani wybić i na tablicy wyników pojawił się remis.

Natomiast w 51. minutcie do siatki trafił Ao Tanaka. Nagrania pokazywały jednak, że chwilę wcześniej piłka mogła wyjść poza boisko. Po dłuższej analizie, zespół VAR poinformował jednak Victora Gomesa, że piłka nie przekroczyła linii końcowej całym obwodem. Oznaczało to objęcie prowadzenia przez „Niebieskich Samurajów”.

„Czerwona”, mimo prób, nie zdołała nawet wyrównać. Mimo to, wychodzi z grupy, gdyż Kostaryka przegrała z Niemcami. W 1/8 finału zagra też reprezentacja Kraju Kwitnącej Wiśni.

Drugi z rzędu brak awansu Niemców

Po ostatniej kolejce, 1. miejsce w grupie zajmuje Japonia, mając 6 punktów. Po 4 punkty mają Hiszpania oraz Niemcy. Hiszpanie mają jednak lepszy bilans bramkowy od Niemców – +6 a +1. Oznacza to, że do 1/8 finału wchodzą mistrzowie świata z 2010 roku. Zwycięzcy Mundialu z 2014 roku, po raz drugi z rzędu, wracają do domu po fazie grupowej. Turniej kończy też ostatnia w grupie Kostaryka, która zgromadziła 3 punkty.

Remis wyeliminował Belgię

Ar-Rajjan: W grupie F Chorwacja bezbramkowo zremisowała z Belgią, czym wywalczyła sobie awans do 1/8 finału. Belgia z kolei żegna się z turniejem.

Belgowie musieli wygrać, aby wyjść z grupy. Remis dałby im awans wyłącznie w przypadku co najmniej 4-bramkowej porażki Maroka z Kanadą. Chorwaci z kolei zagraliby w 1/8 finału nawet w wypadku remisu (w razie przegranej, musieliby również liczyć na porażkę Maroka).

W 15. minucie „Czerwonym Diabłom” strach zajrzał w oczy – Anthony Taylor przyznał ich rywalom rzut karny. Dokonał jednak wideoweryfikacji i po obejrzeniu nagrania uznał, że sfaulowany Chorwat chwilę wcześniej był na spalonym i Belgom należał się rzut wolny. „Czerwone Diabły” usilnie próbowały zdobyć bramkę, która dałaby im awans z grupy. Mecz jednak był dość wyrównany, obydwie ekipy posiadały piłkę przez niemal taki sam czas, różnica w strzałach oddanych na bramkę przeciwników również nie była duża.

Po 1. połowie sytuacja Belgów była rozpaczliwa – wobec jednoczesnego prowadzenia Maroka, musieli wygrać mecz, aby awansować. W 2. połowie Roberto Martínez wpuścił czołowych zawodników belgijskich – od przerwy grał Romelu Lukaku, później na boisko weszli m.in. bracia Hazard – Thorgan i Eden. To jednak nie pomogło. Próby zdobycia gola były bezskuteczne i ostatecznie mecz zakończył się bezbramkowym remisem. Dla Belgów oznaczało to odpadnięcie z Mundialu – zdecydował o tym drugi mecz grupy (patrz niżej)

Maroko najlepsze w grupie

Ad-Dauha: W drugim spotkaniu grupy F Maroko pokonało Kanadę 2:1, dzięki czemu wyszło z grupy z 1. miejsca.

Choć arabskiej drużynie wystarczał remis (Kanada nie miała żadnych szans na wyjście z grupy), to przystąpiła do ataku. Już w 4. minucie Hakim Zijecz otworzył wynik. Po niecałych 20 minutach Jussef en-Nesyri podwyższył prowadzenie „Lwów Atlasu”.

Przed końcem 1. połowy z kolei Kanadyjczycy przeprowadzili akcję na bramkę rywali. Nieudanie wówczas interweniował Naief Aguerd – wbił piłkę do własnej bramki, stając się pierwszym zdobywcą samobójczego gola na tegorocznym Mundialu. Jak 2. połowa pokazała, był to ostatni gol meczu.

Wyniki oznaczają, że Belgia, która zajęła 3. miejsce na Mundialu 4 lata temu, w tym roku, mając 4 punkty, zajęła 3. miejsce w grupie i kończy udział w turnieju. Do domu jadą też Kanadyjczycy, którzy nie zdobyli ani jednego punktu. Grupę wygrali Marokańczycy, zgromadziwszy 7 „oczek”. Dla nich jest to drugi awans z grupy w historii (poprzednio w 2. rundzie grali w 1986 roku). 5 punktów ma Chorwacja – wicemistrzowie świata z 2018 roku stali się wicemistrzami grupy F.

5 XII o godzinie 16 w Al-Wakrze mecz 1/8 finału zagrają Japończycy z Chorwatami. 24 godziny później w Ar-Rajjan o awans do ćwierćfinału zawalczą Marokańczycy z Hiszpanami.

Japonia 2:1 Hiszpania (do przerwy 0:1)
  • 0:1 – Álvaro Morata, 11. minuta
  • 1:1 – Ritsu Doan, 48. minuta
  • 2:1 – Ao Tanaka, 51. minuta

Japonia: 12 Shūichi Gonda – 3 Shogo Taniguchi, 4 Ko Itakura, 22 Maya Yoshida – 5 Yuto Nagatomo (w 2. połowie 9 Kaoru Mitoma), 13 Hidemasa Morita, 14 Ritsu Dōan, 17 Ao Tanaka (od 87. minuty 6 Wataru Endo) – 11 Takefusa Kubo (w 2. połowie 8 Ritsu Doan), 15 Daichi Kamada (od 68. minuty 16 Takehiro Tomiyasu), 25 Daizen Maeda (od 62. minuty 18 Takuma Asano)

Hiszpania: 23 Unai Simón – 2 César Azpilicueta (w 2. połowie 20 Dani Carvajal), 4 Pau Torres, 14 Alejandro Balde (od 68. minuty 18 Jordi Alba), 16 Rodri – 5 Sergio Busquets, 9 Gavi (od 68. minuty 25 Ansu Fati), 26 Pedri – 7 Álvaro Morata (od 57. minuty 10 Marco Asensio), 12 Nico Williams (od 57. minuty 11 Ferran Torres), 21 Dani Olmo

Skład sędziowski: główny: Victor Gomes (Republika Południowej Afryki), liniowi: Zakhele Siwela (R.P.A.) i Souru Phatsoane (Lesotho), techniczna: Salima Mukansanga (Rwanda), główny od wideoweryfikacji: Fernando Guerrero (Meksyk)

Kostaryka 2:4 Niemcy (do przerwy 0:1)
  • 0:1 – Serge Gnabry, 10. minuta
  • 1:1 – Yeltsin Tejeda, 58. minuta
  • 2:1 – Juan Pablo Vargas, 70. minuta
  • 2:2 – Kai Havertz, 73. minuta
  • 2:3 – K. Havertz, 85. minuta
  • 2:4 – Niclas Füllkrug, 89. minuta

Kostaryka: 1 Keylor Navas – 3 Juan Pablo Vargas, 4 Keysher Fuller (od 74. minuty 9 Jewison Bennette), 6 Óscar Duarte, 8 Bryan Oviedo (od 90+3. minuty 7 Anthony Contreras), 19 Kendall Waston – 5 Celso Borges, 12 Joel Campbell, 17 Yeltsin Tejeda (od 90+3. minuty 24 Roan Wilson), 20 Brandon Aguilera (w 2. połowie 14 Youstin Salas) – 11 Johan Venegas (od 74. minuty 22 Ronald Matarrita)

Niemcy: 1 Manuel Neuer – 2 Antonio Rüdiger, 3 David Raum (od 66. minuty 11 Mario Goetze), 6 Joshua Kimmich, 15 Niklas Süle (od 90+3. minuty 4 Matthias Ginter) – 8 Leon Goretzka (w 2. połowie 16 Lukas Klostermann), 14 Jamal Musiala, 21 İlkay Gündoğan (od 55. minuty 9 Niclas Füllkrug) – 10 Serge Gnabry, 13 Thomas Müller (od 66. minuty 7 Kai Havertz), 19 Leroy Sané

Skład sędziowski: główna: Stéphanie Frappart (Francja), liniowe: Neuza Back (Brazylia) i Karen Díaz Medina (Meksyk), techniczny: Saíd Martínez (Honduras), główny od wideoweryfikacji: Drew Fischer (Kanada)

Tabela grupy E po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Japonia        6    4/3     2/0/1
  2. Hiszpania    4    9/3      1/1/1
  3. Niemcy        4    6/5      1/1/1
  4. Kostaryka    3    3/11    1/0/2
Chorwacja 0:0 Belgia

Chorwacja: 1 Dominik Livaković – 6 Dejan Lovren, 19 Borna Sosa, 20 Joško Gvardiol, 22 Josip Juranović – 8 Mateo Kovačić (od 90+2. minuty 7 Lovro Majer), 10 Luka Modrić, 11 Marcelo Brozović – 4 Ivan Perišić, 9 Andrej Kramarić (od 64. minuty 15 Mario Pašalić), 14 Marko Livaja (od 64. minuty 16 Bruno Petković)

Belgia: 1 Thibaut Courtois – 2 Toby Alderweireld, 5 Jan Vertonghen, 21 Timothy Castagne – 6 Axel Witsel, 11 Yannick Carrasco (od 72. minuty 25 Jérémy Doku), 15 Thomas Meunier (od 87. minuty 10 Eden Hazard), 19 Leander Dendoncker (od 72. minuty 8 Youri Tielemans) – 7 Kevin De Bruyne, 14 Dries Mertens (w 2. połowie 9 Romelu Lukaku), 17 Leandro Trossard (od 59. minuty 16 Thorgan Hazard)

Skład sędziowski: główny: Anthony Taylor, liniowi: Gary Beswick i Adam Nunn (wszyscy trzej z Anglii), techniczny: István Kovács (Rumunia), główny od wideoweryfikacji: Marco Fritz (Niemcy)

Kanada 1:2 Maroko (do przerwy 1:2)
  • 0:1 – Hakim Zijecz, 4. minuta
  • 0:2 – Jussef en-Nesyri, 23. minuta
  • 1:2 – Naief Aguerd, 40. minuta (bramka samobójcza)

Kanada: 18 Milan Borjan – 2 Alistair Johnston, 3 Sam Adekugbe (od 60. minuty 15 Ismaël Koné), 4 Kamal Miller, 5 Steven Vitória – 11 Tajon Buchanan, 14 Mark-Anthony Kaye (od 60. minuty 13 Atiba Hutchinson), 19 Alphonso Davies, 21 Jonathan Osorio (od 65. minuty 22 Richie Laryea) – 10 Junior Hoilett (od 76. minuty 24 David Wotherspoon), 17 Cyle Larin (od 60. minuty 20 Jonathan David)

Maroko: 1 Jassin Bounou – 2 Achraf Hakimi (od 85. minuty 26 Jahia Dżabrane), 3 Noussair Mazraoui, 5 Naief Aguerd, 6 Romain Saïss – 4 Sofian Amrabat, 8 Azzedine Ounahi (od 76. minuty 18 Dżawad el-Jamik), 11 Abdelhamid Sabiri (od 65. minuty 15 Selim Amallah) – 7 Hakim Zijecz (od 76. minuty 9 Abderrazak Hamdallah), 17 Jussef en-Nesyri, 19 Sofiane Boufal (od 65. minuty 14 Zakaria Aboukhlal)

Skład sędziowski: główny: Raphael Claus, liniowi: Rodrigo Figueiredo i Danilo Simon Manis (wszyscy trzej z Brazylii), techniczna: Yoshimi Yamashita (Japonia), główny od wideoweryfikacji: Julio Bascuñán (Chile)

Tabela grupy F po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)
  1. Maroko         7    4/1    2/1/0
  2. Chorwacja    5    4/1    1/2/0
  3. Belgia            4    1/2    1/1/1
  4. Kanada         0    2/7    0/0/3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.