Polska zagra w półfinale EURO 2023 siatkarzy

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/TaniaVdB

Zakończyły się ćwierćfinały Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Awans do półfinału wywalczyli Słoweńcy, Francuzi, Polacy i Włosi.

Polskie zwycięstwo nad Serbią

Włochy, Bari: Polska pokonała we wtorek Serbię 3:1 w ćwierćfinale EURO siatkarzy. Mimo porażki w 1. secie, kolejne 3 części meczu wygrali. Zwłaszcza 3. set był zacięty i emocjonujący, a do zwycięstwa potrzebne było 36 punktów. Awans wywalczyli również Włosi, ale do pokonania Holendrów potrzebowali 5. seta.

Pierwszy set rozpoczął się od prowadzenia Serbów, ale Polacy doprowadzili do remisu 9:9. Następnie Serbowie zdobyli 4 punkty z rządu, po czym trener Polski Nikola Grbić poprosił o przerwę. Po niej „Biało-Czerwoni” zdobyli 4 punkty z rzędu, a wtedy o czas poprosił szkoleniowiec Bałkańczyków Igor Kolaković. Serbom po niej udało się jeszcze osiągnąć 3-punktową przewagę (17:14), ale następnie Polacy doprowadzili do remisu i gra stała się wyrównana. Piłkę setową miały obydwie drużyny, ostatecznie set wygrali Serbowie, jednak potrzebowali do tego aż 28 punktów.

Początek drugiego seta rozpoczął się od lekkiego prowadzenia „Biało-Czerwonych”, które było powoli powiększane. Ostatecznie Polacy rozbili Bałkańczyków 25:15. Trzecia część meczu również rozpoczęła się od prowadzenia Polski, ale Serbii szło znacznie lepiej. Udało im się doprowadzić do remisu 7:7, a następnie gra stała się całkowicie wyrównana. Z wyjątkiem wyniku 19:17 dla Polski, na tablicy widniał remis, albo 1-punktowe zwycięstwo jednej z drużyn. Ostatecznie wygrali Polacy, ale potrzebowali do tego aż 36 punktów. Był to najdłuższy set turnieju.

Czwarty set również początkowo był wyrównany. Od wyniku 8:8, dominowali Polacy i stopniowo powiększali prowadzenie. Doprowadzili do wyniku 15:11, ale wtedy Serbowie zdobyli 2 punkty. Jednak „Biało-Czerwoni” znów zaczęli zwiększać przewagę. Ostatecznie wygrali do 17.

Awans Włochów po „tie-breaku”

We wtorek wieczorem odbył się mecz Włochy-Niderlandy. Pierwszy set rozpoczął się od przewagi Holendrów, następnie Włosi objęli lekkie prowadzenie, ale w połowie seta „Pomarańczowi” znów przejęli inicjatywę. Ostatecznie uciekli Apenińczykom i wygrali do 19. Drugi set upłynął pod znakiem dominacji Włochów. Utrzymywali i zwiększali przewagę, zwyciężając partię 25:17.

Podobnie potoczyła się trzecia część meczu, jednak w niej Holendrzy zdobyli punkt mniej, niż w drugim secie. Dopiero w czwartej części gry przebudzili się. Wygrywali nawet 17:10, ale wtedy Włosi zaczęli odrabiać stratę. Udało im się doprowadzić do stanów 22:23 i 23:24, ale przy tym drugim wyniku Niderlandczycy zdobyli punkt i w meczu był remis 2:2.

Konieczny był 5. set. Zaczął się od lekkiego prowadzenia Holendrów, ale przy wyniku 5:5 Włosi zdobyli punkt i utrzymali prowadzenie. Ostatecznie wygrali partię 15:12 i cały mecz, dzięki czemu wywalczyli awans.

Słowenia i Francja zawalczą o finał

Bułgaria, Warna: Słowenia i Francja wywalczyły w poniedziałek awans do półfinałów EURO siatkarzy. Słoweńcy pokonali Ukraińców 3:1, a Francuzi wygrali z Rumunami 3:0.

Pierwszy mecz ćwierćfinałowy zagrały w poniedziałek Słowenia z Ukrainą. W pierwszym secie górą byli Bałkańczycy, rozbijając rywali 25:17. Następnie Ukraińcy ruszyli do ataku. Wprawdzie drugi set również przegrali, ale zdobyli w nim aż 29 punktów. Natomiast w trzecim secie zdominowali rywali i wygrali 4 punktami. Również w czwartej części gry walczyli, jeszcze pod koniec prowadzili 22:20, ale ostatecznie górą byli Słoweńcy, wygrywając do 23.

Kilka godzin później o półfinał zagrały Francja oraz Rumunia. W pierwszym secie, w jego środkowej części, lekko (1-2 punktami) prowadzili Rumuni, ale ostatecznie wygrali Francuzi 25:22. Drugi set był zdecydowaną dominacją „Trójkolorowych” – zwyciężyli 11 punktami.

W trzeciej części meczu Rumunia znów zaczęła walczyć, rozpoczęła ją od prowadzenia 5:0. Francja jednak zabrała się do odrabiania straty, ale w połowie seta znów przegrywali 5 punktami (13:18-17:22). Francuzi jeszcze przegrywali 19:23 i 21:24, ale wówczas zdobyli 3 punkty z rzędu. Wówczas stracili punkt, ale następnie zdobyli 3, dzięki czemu wygrali mecz w 3 setach.

Wyniki ćwierćfinałów
  • Słowenia 3:1 Ukraina (25:17, 31:29, 21:25, 25:23)
  • Francja 3:0 Rumunia (25:22, 25:14, 27:25)
  • Polska 2:1 Serbia (26:28, 25:15, 36:34, 25:17)
  • Włochy 3:2 Niderlandy (19:25, 25:17, 25:16, 23:25, 15:12)
Końcówka turnieju w Rzymie

Teraz przed nami półfinały. Odbędą się 14 września, choć jeszcze o nieustalonych godzinach. Słoweńcy zmierzą się z Polakami, a Francuzi z Włochami. 2 lata temu w półfinale Polska również trafiła na Słowenię. Wówczas górą byli Słoweńcy (3:1), ale Polacy zacięcie walczyli (w 2. secie Bałkańczycy potrzebowali do zwycięstwa 32 punktów, a w 4. aż 37). Czy „Biało-Czerwoni” w tym roku wezmę rewanż? Przekonamy się za 2 dni.

Natomiast ostatnie mecze odbędą się 16 września. Najpierw przegrani z półfinałów zagrają o 3. miejsce, a następnie ich zwycięzcy zawalczą o mistrzostwo Europy.

Zarówno półfinały, jak i mecze finałowe odbędą się w Rzymie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.