Rząd podjął decyzję w sprawie obostrzeń i powrotu dzieci do szkół

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

11 stycznia – Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o decyzji rządu w sprawie utrzymania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Rząd zdecydował przedłużeniu okresu ich trwania do końca stycznia. Jednocześnie podjął decyzję o powrocie do szkół dzieci z pierwszych trzech klas szkół podstawowych.

Konferencję prasową min. Niedzielski rozpoczął od oceny sytuacji epidemicznej w Europie. “Widmo trzeciej fali pandemii jest bardzo realne” – powiedział. Wspomniał m.in. o rekordowej liczbie nowych zarażeń w Wielkiej Brytanii, a także o przedłużaniu obostrzeń w innych państwach europejskich. Obecną sytuację określił jako warunki ogromnej niepewności. Przyznał jednak, że sytuacja w Polsce jest stabilna, dużego wzrostu liczby zachorowań nie ma, natomiast łóżka oraz respiratory dla chorych na COVID-19 są cały czas dostępne.

Mimo to, A. Niedzielski poinformował, że obowiązujące do 17 stycznia obostrzenia będą obowiązywać 2 tygodnie dłużej. Oznacza to, że do końca miesiąca m.in. w galeriach handlowych jedynie niektóre sklepy i punkty będą mogły być otwarte (m.in. sklepy spożywcze, drogerie, apteki, punkty z książkami oraz z prasą), lokale gastronomiczne będą mogły sprzedawać swoje produkty jedynie na wynos, stoki narciarskie będą zamknięte, natomiast z hoteli będą mogły korzystać jedynie wybrane grupy (m.in. personel medyczny). Decyzję tę minister nazwał trudną, ale podejmowaną w niepewnych warunkach.

Dzieci wracają do szkół

Od 18 stycznia będzie jednak jedna zmiana – dzieci z klas I-III szkół podstawowych wrócą do nauczania stacjonarnego. O powrocie części dzieci do szkół więcej mówił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Stwierdził, że rząd przeprowadził konsultacje w tej sprawie oraz dodał, że opracowano wytyczne dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego. Informacje na temat wytycznych są dostępne na stronie Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-sanitarne-dla-klas-1-3

W dalszej części konferencji A. Niedzielski mówił o wynikach kontroli na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W szpitalu należącym do uczelni zaszczepiono m.in. osoby, które nie należą do “grupy zero” – osób, które obecnie mają otrzymywać szczepienia.

Sytuacja epidemiczna w Polsce wciąż jest trudna. Dziś przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że poprzedniej doby potwierdzono obecność SARS-CoV-2 u 4622 osób. 75 osób zarażonych patogenem zmarło. Zdarzają się jednak dni, kiedy koronawirus jest wykrywany u ponad 10 tysięcy osób, natomiast kilkaset osób zarażonych nim umiera.

(M.E.i N., M.Z.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.