Siatkarskie EURO 2021. Polacy pokonali obrońców tytułu!

Tauron Arena Kraków – miejsce meczów grupy “A” na siatkarskim EURO 2021. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Łukasz Nowak, iln24.pl

Kraków: Reprezentacja Polski pokonała Serbów 3:2 w meczu 2. kolejki fazy grupowej Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Choć po wygraniu pierwszego seta Polacy przegrali 2 kolejne, to ostatecznie udało im się odzyskać inicjatywę i wygrać ze zwycięzcami poprzednich mistrzostw w „tie-breaku”.

Pierwszy set poszedł Polakom dość gładko. Początek był wyrównany, obydwie drużyny zdobywały punkty głównie na zmianę. Od wyniku 10:10 to „Biało-Czerwoni” prowadzili i ostatecznie wygrali wynikiem 25:21.

Drugi set przez długi czas również był wyrównany. Od wyniku 5:5 albo Polacy mieli przewagę albo na tablicy widniał remis. Jednak od wyniku 16:16 fortuna odwróciła się na korzyść Serbów. Osiągając piłkę setową, prowadzili 24:21. Polacy następnie zdobyli 2 punkty z rzędu, jednak kolejny zdobyli Bałkańczycy i to oni wygrali seta.

Trzeci set już zdecydowanie należał do Serbów. Po początkowej wyrównanej walce, od wyniku 5:5, to oni panowali na parkiecie. Udało im się uzyskać nawet 6-punktową przewagę (przy wyniku 12:6), jednak następnie Polacy przeszli do kontrofensywy. Wyrównać im się udało przy wyniku 17:17, jednak po tym Serbowie zdobyli 5 punktów z rzędu. Ostatecznie wygrali seta wynikiem 25:20.

Odzyskanie przewagi przez “Biało-Czerwonych”

Na początku czwartego seta Polacy przejęli inicjatywę. Udało im się osiągnąć 4-punktową przewagę (przy wyniku 7:3), jednak Serbowie wkrótce doprowadzili do remisu (10:10) i w dalszej części seta gra była bardzo zacięta. Przy wyniku 12:10 dla Serbów Polacy zdobyli punkt i przez pewien czas żadna z drużyn nie prowadziła przewagą większą niż jednopunktową. Przy wyniku 18:18 Polacy zdobyli 3 punkty z rządu i udało się im utrzymać przewagę do końca seta, który wygrali wynikiem 25:20.

W „tie-breaku” pierwszy punkt zdobyli Serbowie, jednak następnie Polacy zdobyli 4 z rzędu. Mimo że Serbowie przystąpili dość szybko do kontrataku, do remisu doprowadzili dopiero osiągając wynik 12:12. Końcówka meczu była bardzo zacięta, jednak to Polakom udało się wygrać seta 16:14.

Sytuacja w grupie “A”

Wcześniej w sobotę Belgia pokonała Grecję 3:0. Po dzisiejszych meczach Polska ma 5 punktów i zajmuje w grupie „A” 2. miejsce za mającą 7 punktów Serbią. Jednak Belgia oraz Serbia mają już za sobą 3 rozegrane mecze, a Grecja, Polska, Portugalia oraz Ukraina po 2. Jutro swoje mecze rozegrają te 4 ekipy – Portugalia z Ukraina o 17:30, a Gracja z Polską o 20:30.

Rozgrywki fazy grupowe w grupie „A” potrwają do 8 IX. Do dalszej fazy turnieju przejdą 4 najlepsze drużyny. Tytułu mistrza Europy broni reprezentacja Serbii.

Serbia 2:2 Polska

(21:25, 25:23, 25:20, 20:25, 14:16)