Wróciła z urlopu z Gambii z nielegalnymi wisiorkami z zębów krokodyla. Zatrzymali ją celnicy

Podziel się:

fot.KAS

6 wisiorków z zębów krokodyla zatrzymali funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).Nielegalne „pamiątki” były w bagażu Polki wracającej z Afryki. Krokodyle należą do gatunków chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES)-poinformowała  Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

W bagażu pasażerki wracającej z Gambii funkcjonariusze znaleźli 6 sztuk zębów krokodyla nawleczonych na sznurki.

Lokalne rękodzieło na pamiątkę

Zatrzymana kobieta tłumaczyła, że kupiła wisiorki za 6 USD na ulicznym straganie z lokalnym rękodziełem. Miały być pamiątką z podróży do Afryki.

Podczas rozmowy z funkcjonariuszami wyjaśniła, że nie wiedziała, że przewóz takich pamiątek bez odpowiednich zezwoleń jest zabroniony.

Konwencja Waszyngtońska w obronie zwierząt i roślin

Konwencja Waszyngtońska (CITES) reguluje międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Jej celem jest ochrona zwierząt i roślin oraz ograniczanie międzynarodowego handlu – zarówno żywymi okazami, jak też ich częściami i produktami z nich wykonanymi.

Co mówią przepisy

Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje zatrzymaniem okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat

(żródło:KAS)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.