Znamy pierwszych półfinalistów Ligi Mistrzów U.E.F.A.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Fot. Łukasz Nowak/iln24.pl

Zakończyły się pierwsze rewanżowe mecze ćwierćfinałów Ligi Mistrzów Unii Europejskich Związków Piłkarskich (U.E.F.A.). Awans do półfinału wywalczyły A.C. Milan oraz Real Madryt.

Jak wyglądały wtorkowe mecze? Opisujemy każdy z nich. Na dole podsumowania spotkań – wynik, zdobywcy bramek, składy i sędziowie.

Milan wygrywa włoski ćwierćfinał

Włochy, Neapol: S.S.C. Napoli zremisowało z A.C. Milanem 1:1 w rewanżowym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów. Ponieważ w pierwszym meczu górą był Milan, to on zagra w półfinale.

Mediolańczycy mieli przewagę po pierwszym spotkaniu – wygrali je 1:0. Neapolitańczycy próbowali odrobić stracę i od początku prowadzili pressing na bramkę rywali. Dopiero po 20 minutach meczu Milan przeprowadził pierwszą akcję na bramkę rywali. Podczas niej, Rafael Leão został sfaulowany w polu karnym Napoli przez Mário Ruia. Po wideoweryfikacji, Szymon Marciniak przyznał Milanowi rzut karny, jednak Alex Meret obronił strzał Oliviera Giroud.

W dalszej części spotkania Napoli nadal prowadziło akcje na bramkę rywali, jeden ze strzałów oddał Piotr Zieliński, jednak bezskutecznie. W 37. minucie S. Marciniak znów dokonał wideoweryfikacji, tym razem pod kątem przyznania „jedenastki” neapolitańczykom. Po obejrzeniu nagrania uznał, że Rafael Leão nie sfaulował Hirvinga Lozano. Natomiast w 43. minucie Milan objął prowadzenie – gola zdobył O. Giroud. Natomiast w doliczonym czasie do 1. połowy Victor Osimhen wpakował piłkę do siatki, ale nie było remisu – chwilę wcześniej zawodnik zagrał ręką.

Po przerwie Napoli wciąż dominowało na boisku, gospodarze przeprowadzali więcej akcji na bramkę przeciwników. Strzał na bramkę znów oddał P. Zieliński. Jednak bezskutecznie, na tablicy cały czas widniał wynik 0:1. W 80. minucie neapolitańczycy dostali to, czego nie dostali w 37. minucie – rzut karny. Jednak Khvicha Kvaratskhelia nie zamienił go na bramkę – Mike Maignan obronił strzał.

W doliczonym czasie V. Osimhen strzelił gola, tym razem ważnego. To jednak już była sama końcówka meczu i gospodarzom nie udało się objąć prowadzenia. Wynik 1:1 oznacza, że to Milan awansuje do półfinału. 9 maja podejmie u siebie Benfikę Lizbonę lub Inter Mediolan. Bardziej prawdopodobny jest mediolański półfinał – Inter ma przed jutrzejszym rewanżem przewagę 2:0.

Real znów górą nad Chelsea

Anglia, Londyn: Chelsea Londyn przegrało z Real Madryt 0:2 w rewanżowym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów. Również tydzień temu londyński klub przegrał, do półfinału awansują „Królewscy”.

I przed tym meczem zaliczkę mieli goście – tydzień temu Real wygrał 2:0. I w tym meczu gospodarze początkowo dominowali, próbując odrobić straty, jednak bezskutecznie. Jednak pierwsi bardzo blisko zdobycia gola byli „Królewscy”, ale strzał Rodrygo w 20. minucie trafił w poprzeczkę. Po chwili żółtą kartkę zobaczył Éder Militão, co wyeliminowało go z 1. meczu półfinałowego. W dalszej części gry obydwie ekipy prowadziły akcje na bramkę rywali, ale do przerwy ani jeden gol nie padł.

Po przerwie londyńczycy wciąż próbowali odrobić stratę z pierwszego meczu, ale ich albo strzały były niecelne, albo na posterunku stał któryś z zawodników rywali. I ostatecznie, to goście mieli powód do radości – w 58. minucie Rodrygo zrehabilitował się za lekko niecelny strzał z 20. minuty i otworzył wynik spotkania. Gospodarzom, mino dalszych prób, wciąż nie udawało się zdobyć bramki. W 70. minucie mogli otrzymać rzut karny, jednak po wideoweryfikacji sędziowie uznali, że Luka Modrić nie sfaulował Kai Harvetza.

10 minut później Rodrygo powiększył prowadzenie „Królewskich”. Dla Chlesea to już był nokaut. Choć jeszcze kilka strzałów na bramkę rywali oddali, to Real utrzymał czyste konto. Sam nie zdobył już więcej goli, ale dzięki 2-krotnemu zwycięstwu 2:0, awansuje do półfinału i ma duże szanse na obronę tytułu zwycięzcy Ligi Mistrzów.

10 maja Real zmierzy się z Manchesterem City lub Bayernem Monachium. Większe szanse ma angielski klub – pierwszy mecz wygrał 3:0.

S.S.C. Napoli 1:1 A.C. Milan (do przerwy 0:1)
dwumecz – 1:2; awans – Milan
  • 0:1 – Olivier Giroud, 43. minuta
  • 1:1 – Victor Osimhen, 90+3. minuta

Napoli: 1 Alex Meret – 5 Juan Jesus, 6 Mário Rui (od 34. minuty 17 Mathías Olivera), 13 Amir Rrahmani (od 74. minuty 55 Leo Østigård), 22 Giovani Di Lorenzo – 20 Piotr Zieliński (od 74. minuty 81 Giacomo Raspadori), 68 Stanislav Lobotka, 91 Tanguy Ndombélé (od 63. minuty 7 Eljif Elmas) – 9 Victor Osimhen, 21 Matteo Politano (od 34. minuty 11 Hirving Lozano), 77 Khvicha Kvaratskhelia

Milan: 16 Mike Maignan – 2 Davide Calabria, 19 Theo Hernández, 23 Fikayo Tomori, 24  Simon Kjær – 4 Ismaël Bennacer, 8 Sandro Tonali, 10 Brahim Díaz (od 59. minuty 30 Junior Messias), 17 Rafael Leão (od 84. minuty 56 Alexis Saelemaekers), 33 Rade Krunić – 9 Olivier Giroud (od 68. minuty 27 Divock Origi)

Sędziowie: główny: Szymon Marciniak, liniowi: Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz (wszyscy trzej z Polski), techniczny: Glenn Nyberg (Szwecja), główny od wideoweryfikacji: Tomasz Kwiatkowski, asystent od wideoweryfikacji: Bartosz Frankowski (obydwaj z Polski)

Chelsea Londyn 0:2 Real Madryt (do przerwy 0:0)
dwumecz – 0:4; awans – Real
  • 0:1 – Rodrygo, 58. minuta
  • 0:2 – Rodrygo, 80. minuta

Chelsea: 1 Kepa Arrizabalaga – 6 Thiago Silva, 14 Trevoh Chalobah, 33 Wesley Fofana – 5 Enzo Fernández (od 67. minuty 17 Raheem Sterling), 7 N’Golo Kanté, 8 Mateo Kovačić, 24 Reece James, 32 Marc Cucurella (od 67. minuty 15 Mychajło Mudryk) – 23 Conor Gallagher (od 67. minuty 11 João Félix), 29 Kai Harvetz (od 77. minuty 19 Mason Mount)

Real: 1 Thiabout Curtois – 2 Dani Carvajal (od 82. minuty 6 Nacho), 3 Éder Militão, 4 David Alaba (w 2. połowie 22 Antonio Rüdiger), 12 Eduardo Camavinga – 8 Toni Kroos (od 76. minuty 19 Dani Ceballos), 10 Luka Modrić, 15 Federico Valverde – 9 Karim Benzema (od 71. minuty 18 Aurélien Tchouameni), 20 Vinícius Júnior, 21 Rodrygo (od 81. minuty 11 Marco Asensio)

Sędziowie: główny: Daniele Orsato, liniowi: Ciro Carbone i Alessandro Giallatini, techniczny: Maurizio Mariani, główny od wideoweryfikacji: Massimiliano Irrati, asystent od wideoweryfikacji: Paolo Valeri (wszyscy z Włoch)