EURO 2020. 3 drużyny z grupy D zagrają w 1/8 finału

Stadion Wembley w Londynie. Główny angielski stadion był wieczorem miejscem angielskiego zwycięstwa i awansu z grupy. Fot. Pixabay.com

Wielka Brytania: Zakończyła się 3. kolejka w grupie D Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn. W Londynie Anglicy pokonali Czechów 1:0, a w Glasgow Chorwacja wygrała ze Szkocją 3:1. Zwycięzcy dzisiejszych meczy zajęli 2 pierwsze miejsca w grupie i awansują do 1/8 finału. Czechy zajmują 3. miejsce i również zagrają w dalszej fazie turnieju.

(Na dole artykułu podsumowania wtorkowych meczy oraz tabela grupy D po 3 kolejkach)

Londyn: Anglia pokonała Czechy 1:0. Zwycięską bramkę zdobył Raheem Sterling w 12. minucie. W 86. minucie piłkę w siatce umieścił również Jordan Henderson, jednak gol nie został uznany – chwilę wcześniej Anglik był na spalonym. Mimo skromnego zwycięstwa, „Synowie Albionu” oraz osoby zgromadzone na Wembley mają powody do zadowolenia – ich ekipa zajęła pierwsze miejsce w grupie. Na trzecim miejscu wylądowali Czesi, jednak również oni awansują do 1/8 finału – w fazie grupowej zdobyli 4 punkty i znajdą się w gronie 6 najlepszych z 8 ekip, które po rozgrywkach w swoich grupach będą na 3. miejscu (Finlandia w grupie B oraz Ukraina w grupie C mają po 3 punkty).

Glasgow: Szkocja przegrała z Chorwacją 1:3 i żegna się z turniejem. Bramki Nicoli Vlašicia, Luki Modricia i Ivana Perišicia pogrzebały szanse gospodarzy meczu na wyjście z grupy. Na otarcie łez pozostała im bramka Calluma McGregora – jedyna, jaką Szkoci zdobyli na tegorocznych mistrzostwach. Natomiast wicemistrzowie świata z 2018 roku zajęli w grupie 2. miejsce.

Środa ostatnim dniem fazy grupowej

W środę wieczorem rozstrzygnie się sytuacja w grupach E oraz F. O godzinie 18 (czasu polskiego) w Sankt Petersburgu Polska zagra ze Szwecją, a w Sewilli Hiszpania zagra ze Słowacją. Natomiast o godzinie 21 rozpoczną się mecze Portugalia-Francja (w Budapeszcie) oraz Niemcy-Węgry (w Monachium). Teoretycznie wszystkie te 8 drużyn ma szanse na awans. Kto ostatecznie awansuje do 1/8 finału? Przekonamy się około godziny 23, kiedy zakończy się faza grupowa.

Podsumowanie meczy z 22 VI

Czechy 0:1 Anglia (do przerwy 0:1)

Bramki:

0:1 – Raheem Sterling, 12. minuta

Składy:

Czechy: Tomáš Vaclík – Ondřej Čelůstka, Vladimír Coufal, Tomáš Kalas, Jan Bořil – Vladimír Darida (od 64. minuty Alex Král), Tomáš Holeš (od 84. minuty Matěj Vydra), Lukáš Masopust (od 64. minuty Adam Hložek), Jakub Jankto (w 2. połowie Petr Ševčík), Tomáš Souček – Patrik Schick (od 75. minuty Tomáš Pekhart)

Anglia: Jordan Pickford – Kyle Walker, Luke Shaw, John Stones (od 79. minuty Tyrone Mings), Harry Maguire – Declan Rice (w 2. połowie Jordan Henderson), Jack Grealish (od 68. minuty Jude Bellingham), Raheem Sterling (od 67. minuty Marcus Rashford), Kalvin Phillips, Bukayo Saka (od 84. minuty Jadon Sancho) – Harry Kane

Sędziowie: główny: Artur Dias, liniowi: Rui Tavares i Paulo Soares (wszyscy trzej z Portugalii), techniczny: Srdjan Jovanović (Serbia), VAR: João Pinheiro (Portugalia)

Składy:

Chorwacja: Dominik Livaković – Dejan Lovren, Domagoj Vida, Josip Juranović, Joško Gvardiol (od 70. minuty  Borna Barišić) – Ivan Perišić (od 81. minuty Ante Rebić), Mateo Kovačić, Luka Modrić, Marcelo Brozović, Nikola Vlašić (od 76. minuty Luka Ivanušec) – Bruno Petković (od 70. minuty Andrej Kramarić)

Szkocja: David Marshall – Scott McTominay, Grant Hanley (od 33. minuty Scott McKenna), Kieran Tierney – Stephen O’Donnell (od 84. minuty Nathan Patterson), Andrew Robertson,  John McGinn, Callum McGregor, Stuart Armstrong (od 70. minuty Ryan Fraser) – Lyndon Dykes, Ché Adams (od 84. minuty Kevin Nisbet)

Sędziowie: główny: Fernando Andres Rapallini, liniowi: Juan Pablo Belatti i Diego Yamil Bonfa (wszyscy trzej z Argentyny), techniczny: Bartosz Frankowski (Polska), VAR: Alejandro Hernández (Hiszpania)

Tabela grupy D po 3 kolejkach (kraj – punkty – bramki zdobyte/bramki stracone – wygrane/remisy/przegrane)

1. Anglia            7    2/0    2/1/0 – awans do 1/8 finału
  2. Chorwacja    4    4/3    1/1/1 – awans do 1/8 finału
  3. Czechy          4    3/2    1/1/1 – awans do 1/8 finału
  4. Szkocja          1    1/5    0/1/2

Chorwacja i Czechy mają tyle samo punktów, mecz pomiędzy tymi drużynami zakończył się remisem (18.06, 1:1) oraz mają taki sam bilans bramkowy. W takiej sytuacji o kolejności miejsc zdecydowała liczba strzelonych goli – Chorwacja zdobyła ich więcej, więc ma wyższą lokatę.