Mundial 2022. Polska przegrywa z Francją w 1/8 finału i kończy grę w turnieju [SZCZEGÓŁOWY OPIS MECZU]

Robert Lewandowski. Kapitan reprezentacji Polski zdobył gola z karnego, jednak to był gol honorowy. Zdjęcie ilustracyjne, fot. PGE Narodowy/Darek Golik.

Katar, Ad-Dauha: Polska przegrała z Francją 1:3 w 1/8 finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. Przed przerwą bramkę zdobył Olivier Giroud, a w 2. połowie dwa gole strzelił Kylian Mbappé. W doliczonym czasie honorową bramkę z rzutu karnego zdobył Robert Lewandowski.

Od początku spotkania dominowali Francuzi. To oni przeprowadzili więcej akcji na bramkę przeciwników. W pierwszych 10 minutach kilkukrotnie zagrozili bramce Polaków, „Biało-Czerwoni” mieli zaledwie 1 akcję, która mogła poskutkować sytuacją bramkową. W 13. minucie Aurélien Tchouaméni oddał groźny strzał, ale Wojciechowi Szczęsnemu udało się wybić piłkę za linię końcową. 4 minuty później Ousmane Dembélé stanął przed szansą, jednak polskiemu bramkarzowi udało się złapać piłkę.

Pierwszy strzał na bramkę Polacy oddali w 21. minucie. Strzał Roberta Lewandowskiego jednak był niecelny. W 29. minucie z kolei Olivier Giroud nie sięgnął do dośrodkowanej piłki i wybił ją poza linię końcową, zamiast do bramki. W 31. minucie A. Tchouaméni sfaulował Przemysława Frankowskiego w pobliżu swojego pola karnego i zobaczył żółtą kartkę. Rzut wolny wykonał R. Lewandowski, jednak trafił w mur francuskich zawodników.

Gol tuż przed przerwą

W 35. minucie Kylian Mbappé oddał strzał na bramkę, ale W. Szczęsny znów wybił piłkę na rzut rożny. Dośrodkowania z tego fragmentu gry Francuzi znów nie zamienili na okazję bramkową. Natomiast w 38. minucie przed szansą stanęli Polacy. Oddali na bramkę łącznie 3 strzały, ale wszystkie z nich zostały zablokowane przez rywali. Natomiast w 44. minucie O. Giroud miał powód do radości – trafił do siatki Polaków.

Niedługo po przerwie Bartosz Bereszyński otrzymał żółtą kartkę za faul na Ousmane Dembélé. Rzut wolny obronił W. Szczęsny. W 56. minucie Grzegorz Krychowiak wybił piłkę na rzut rożny. Po chwili W. Szczęsny, Matthew Cash i Raphaël Varane wpadli na siebie podczas walki o piłkę. Jeden z Francuzów wbił piłkę do bramki, ale chwilę wcześniej sędzia przerwał grę i gol nie był ważny. Ostatecznie żaden z trzech piłkarzy nie doznał poważnej kontuzji.

Kylian Mbappé wieńczy zwycięstwo, honorowy gol „Lewego”

Kolejne 20 minut minęło na próbach stworzenia sytuacji bramkowych przez jedną oraz drugą drużynę. W 74. minucie Francuzi przeprowadzili kontratak, piłkę dostał K. Mbappé i oddał strzał na bramkę. W. Szczęsny nie zdołał dosięgnąć piłki i prowadzenie Francuzów zwiększyło się.

W 88. minucie M. Cash dostał żółtą kartkę za faul na Marcusie Thuramie. Byłą to druga żółta kartka dla zawodnika na turnieju (poprzednią dostał podczas meczu przeciwko Arabii Saudyjskiej), co oznaczało, że w kolejnym meczu nie mógłby wystąpić. To jednak nie miało znaczenia – 2 minuty później K. Mbappé zdobył trzecią bramkę dla „Trójkolorowych”.

W 4. minucie doliczonego czasu Arkadiusz Milik oddał strzał z przewrotki. Piłka jednak trafiła w słupek, a sam zawodnik był na spalonym. Po kolejnej akcji Polaków Jesús Valenzuela dokonał analizy VAR, gdyż jeden z Francuzów zagrał ręką. Wenezuelczyk uznał, że zawodnik dopuścił się przewinienia i przyznał „Biało-Czerwonym” rzut karny. Wykonał ją R. Lewandowski. Strzał obronił Hugo Lloris, jednak sędzia zarządził powtórzenie „jedenastki” – bramkarz wyszedł z bramki zanim „Lewy” oddał strzał. Ponowne podejście dało bramkę, jednak to był gol honorowy – Polska ostatecznie przegrała 1:3.

Najlepszy Mundial od 40 lat

Pomimo porażki, tegoroczny Mundial jest najlepszy dla Polaków od 1982 roku, kiedy zajęli 3. miejsce. Choć i 4 lata później zagrali w 2. rundzie, to z grupy wyszli z trzeciego miejsca (wówczas awansowały również 4 najlepsze ekipy, które zajęły 3. miejsce), a w 1/8 finału przegrali (z Brazylią) aż 0:4.

Natomiast K. Mbappé po dzisiejszym spotkaniu ma na swoim koncie 5 bramek zdobytych na tegorocznym Mundialu. Zawodnik obecnie prowadzi w klasyfikacji najlepszych strzelców turnieju.

Dziś o godzinie 20 odbędzie się mecz Anglia-Senegal. Zwycięzca zagra z Francją w ćwierćfinale 10 XII o godzinie 20 w Al-Chaur.

Francja 3:1 Polska (do przerwy 1:0)
  • 1:0 – Olivier Giroud, 44. minuta
  • 2:0 – Kylian Mbappé, 74. minuta
  • 3:0 – K. Mbappé, 90+1. minuta
  • 3:1 – Robert Lewandowski, 90+9. minuta (z rzutu karnego)

Francja: 1 Hugo Lloris – 4 Raphaël Varane, 5 Jules Koundé (od 90+2. minuty 3 Axel Disasi), 18 Dayot Upamecano, 22 Theo Hernandez – 7 Antoine Griezmann, 8 Aurélien Tchouaméni (od 66. minuty 13 Youssouf Fofana), 10 Kylian Mbappé, 11 Ousmane Dembélé (od 76. minuty 20 Kingsley Coman), 14 Adrien Rabiot – 9 Olivier Giroud (od 76. minuty 26 Marcus Thuram)

Polska: 1 Wojciech Szczęsny – 2 Matthew Cash, 14 Jakub Kiwior, 15 Kamil Glik, 18 Bartosz Bereszyński – 10 Grzegorz Krychowiak (od 71. minuty 6 Krystian Bielik), 13 Jakub Kamiński (od 71. minuty 21 Nicola Zalewski), 19 Sebastian Szymański (od 64. minuty 7 Arkadiusz Milik), 20 Piotr Zieliński, 24 Przemysław Frankowski – 9 Robert Lewandowski

Skład sędziowski: główny: Jesús Valenzuela, liniowi: Jorge Urrego i Tulio Moreno (wszyscy trzej z Wenezueli), techniczny: Kevin Ortega (Peru), główny od wideoweryfikacji: Juan Soto (Wenezuela)