Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki !

Podziel się:

fot.pras 

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument, który świadczy o posiadaniu ubezpieczenia zdrowotnego obowiązującego na terenie całej Unii Europejskiej i w strefie wolnego handlu (EFTA). Warto jednak wiedzieć o tym, że nie wszędzie opieka medyczna będzie dla nas bezpłatna. Zanim wybierzemy się w podróż lub do pracy za granicę, warto sprawdzić, co obejmuje podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, które opłacamy w Polsce. Dzięki temu nie zaskoczy nas fakt, że za przejazd karetką do szpitala dostaniemy solidny rachunek.

Jak działa EKUZ?

Z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może skorzystać każdy ubezpieczony w NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył ostatnio okres ważności karty EKUZ – teraz dokument jest ważny przez trzy lata. Karta w każdym kraju Unii Europejskiej wygląda tak samo i jest uznawana w 28 krajach. Jednak koszty związane z usługami medycznymi mogą się znacznie różnić od tych, które poniesiemy na terenie Polski. Za wydanie i posiadanie karty EKUZ nie zapłacimy.

Gdzie obowiązuje karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje na terenie 28 państw członkowskich Unii Europejskiej, należą do nich: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy oraz w państwach członkowskich EFTA – Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria. EKUZ nie obowiązuje na Ukrainie.

EKUZ – jak wyrobić?

Osoby ubezpieczone w NFZ mogą w prosty sposób zawnioskować o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wystarczy  odpowiedni wniosek  złożyć  we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ. Przekazać dokument możemy na kilka sposobów:

  • składając wniosek za pomocą ePUAP,
  • skanując wniosek i wysyłając go e-mailem do NFZ,
  • wysyłając dokument tradycyjną pocztą,
  • składając go osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ.

Po przyjęciu naszego wniosku przez odpowiedni oddział NFZ kartę możemy odebrać:

  • osobiście w oddziale NFZ,
  • na poczcie, jeśli zostało zaznaczone, że karta EKUZ ma być w ten sposób dostarczona.

Dobrym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o EKUZ online. Zyskujemy na tym z pewnością sporo czasu, a dodatkowo unikniemy kolejek w NFZ. Jeśli sami nie możemy odebrać karty EKUZ, możemy – używając odpowiedniego druku – upoważnić kogoś, aby odebrał nasz dokument.

>>> Wzór upoważnienia

(bankier)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.