Zwycięstwo Angielek w gorącej Finalissimie. Zdecydowały karne!

Wembley, miejsce pierwszej Finalissimy kobiet. Gra na własnym stadionie narodowym okazała się szczęśliwa dla Angielek. Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/maxopt

Anglia, Londyn: Remisem 1:1 zakończyła się Finalissima między Angielkami a Brazylijkami. W 23. minucie Angielki objęły prowadzenie i udało im się utrzymać do końca 90. minuty. Jednak w doliczonym czasie Brazylijkom udało się wyrównać i o zwycięstwie zdecydowały karne. W nich mistrzynie Europy okazały się lepsze – wygrały 4:2.

Finalissima to mecz między drużyną, która wygrała mistrzostwa Europy (EURO) a zwyciężczyniami/zwycięzcami mistrzostw Ameryki Południowej (Copa América). Mężczyźni grali ten mecz trzykrotnie (1985, 1993, 2022), ale w historii kobiecego futbolu dzisiejsze spotkanie było pierwszą Finalissimą. Ubiegłoroczne mistrzynie Europy, Angielki, spotkały się z Brazylijkami, które wygrały ostatnią edycję Copa América. Mecz został rozegrany na Wembley.

Dominacja Angielek w 1. połowie

Od początku dominowały Europejki. Już w 6. minucie groźną akcję przeprowadziła Alessia Russo, jednak była na pozycji spalonej. Natomiast w 14. minucie strzał zza pola karnego oddała Lucy Bronze, ale Letícia wykazała się świetną interwencją. Z kolei w 19. minucie swoją pierwszą akcję przeprowadziły Brazylijki. Jednak strzał Geyse zablokowała Jessica Carter, wybijając piłkę na rzut rożny.

W 23. minucie stadion eksplodował z radości – po podaniu od Lucy Bronze, Ella Toone otworzyła wynik spotkania. Natomiast w 29. minucie piłkę w siatce umieściła Lauren James, ale była na pozycji spalonej.

W 39. minucie Rafaelle podcięła od tyłu Georgię Stanway, za co zobaczyła żółtą kartkę. W 41. minucie, po dośrodkowaniu od L. James, główkowała Lauren Hemp, ale piłka poleciała prosto w ręce brazylijskiej bramkarki. Po chwili A. Russo oddała strzał, jednak i tym razem Letícia stała na posterunku.

Przebudzenie Brazylijek po przerwie

Po zmianie stron, Andressa Alves stanęła przed szansą na wyrównanie, ale Mary Earps złapała piłkę. Natomiast w 52. minucie minimalnie niecelny strzał oddała Kerolin. Kolejne minuty również minęły pod znakiem dominacji Amerykanek.

„Lwice” dopiero w 67. minucie zagroziły bramce „Kanaryjek”. Letícia jednak obroniła strzał G. Stanway. Kilka minut później Alex Greenwood, po starciu z jedną zawodniczek, upadła na murawę, jednak ostatecznie kontynuowała grę. W 76. minucie żółtą kartkę otrzymała M. Earps za grę na czas.

Pod koniec meczu Angielki przebudziły się i ponownie rozpoczęły prowadzenie pressingu na bramkę przeciwniczek. W 83. minucie Stéphanie Frappart pokazała żółtą kartkę L. Hemp za faul na Antonii. Chwilę później Angielka ucierpiała w polu karnym rywalek po tym, jak próbując doskoczyć do piłki, wpadła na jedną z brazylijskich obrończyń. Gra na kilka minut została przerwana, a uraz okazał się dość poważny i zawodniczka musiała opuścić boisko.

Remis w doliczonym czasie, karne wyłoniły zwyciężczynie

Francuska arbiter doliczyła do regulaminowego czasu 5 minut. W 3. minucie dodatkowego czasu Rafaelle oddała strzał z dość ostrego kąta. Piłka poleciała w ręce M. Earps, ale szybko wyleciała bramkarce z nich. Sytuację wykorzystała A. Alves, która wyrównała wynik.

Ponieważ w Finalissima w razie remisu nie przewiduje się dogrywki, o ostatecznym wyniku zdecydowała faza rzutów karnych. W pierwszej kolejce Letícii, choć doskoczyła do piłki po strzale G. Stanway, nie udało się wybić jej i bramka została zdobyta. Podobnie M. Earps nie zdołała zablokować strzału Adriany. W 2. kolejce E. Toone zbyt słabo kopnęła piłkę i Letícia obroniła strzał, ale podejście Tamirez również zostało zablokowane przez M. Earps.

Po 3. kolejce Angielki objęły prowadzenie – silny strzał Rachel Daly przyniósł gola, natomiast Rafaelle, trafiła w poprzeczkę. W 4. kolejce obydwie zawodniczki zdobyły gola. Natomiast 5. kolejce Chloe Kelly pokonała Letícię, dzięki czemu Anglia wygrała fazę 4:2 oraz Finalissimę.

• Chloe Kelly V (4:2)

Anglia: 1 Mary Earps – 2 Lucy Bronze, 3 Jessica Carter, 5 Leah Williamson, 6 Alex Greenwood – 4 Keira Walsh, 8 Georgia Stanway, 10 Ella Toone– 7 Lauren James (od 74. minuty 17 Chloe Kelly), 9 Alessia Russo (od 74. minuty 19 Rachel Daly), 11 Lauren Hemp (od 88. minuty 22 Katie Robinson)

Brazylia: 12 Letícia – 3 Kathellen, 4 Rafaelle, 6 Tamires, 14 Lauren (w 2. połowie 9 Andressa Alves) – 2 Antonia (od 87. minuty 23 Gabi Nunes), 15 Luana (od 69. minuty 7 Duda Francelino), 17 Ary (od 87. minuty 20 Fernanda), 21 Kerolin – 16 Beatriz Zaneratto (w 2. połowie 11 Adriana), 18 Geyse

Skład sędziowski: główna: Stéphanie Frappart, liniowe: Elodie Coppola i Manuela Nicolosi (wszystkie trzy z Francji), techniczna: Esther Staubli (Szwajcaria), główny od wideoweryfikacji: Jérôme Brisard (Francja)