Mundial 2022. Eliminacje dobiegają końca; wiemy, kto zagra na turnieju

Podziel się:

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay.com/jarmoluk

W niemal wszystkich strefach zakończyły się eliminacje do tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn. Do rozstrzygnięcia eliminacji brakuje jeszcze 2 meczy barażowych w Europie, 1 meczu ostatniej rundy eliminacji w Azji oraz baraży międzykontynentalnych. Jednak już teraz 29 ekip jest pewne gry na turnieju.

Na mistrzostwach zagrają 32 drużyny. Awans ma zapewniony Katar (jako gospodarz turnieju). Eliminacje były przeprowadzane w 6 strefach (w nawiasach podana organizująca je federacja):

  • Afryka (CAF, Confédération Africaine de Football – Afrykańska Konfederacja Piłki Nożnej),
  • Ameryka Południowa (CONMEBOL, Confédéración Sudaméricana de Fútbol – Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej),
  • Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby (CONCACAF, The Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football – Konfederacja Piłki Nożnej Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów),
  • Azja (AFC, Asian Football Confederation – Azjatycka Konfederacja Piłkarska),
  • Europa (UEFA, Union of European Football Associations – Unia Europejskich Związków Piłkarskich),
  • Oceania (OFC, Oceania Football Confederation – Konfederacja Piłkarska Oceanii)

Opisujemy, jak przebiegały eliminacje w każdej strefie i które drużyny zakwalifikowały się na Mundial.

Afryka

Strefa AFC ma zapewnione 5 miejsc na turnieju. W eliminacjach brały udział 54 drużyny. Zakończyły się one 29 marca. Były podzielone na 3 rundy.

W pierwszej rundzie grało 28 najsłabszych drużyn według rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (Fédération Internationale de Football Association – FIFA). Zostały one podzielone na pary, które grały ze sobą dwumecz. Zwycięska reprezentacja przechodziła do drugiej rundy. Od niej zaczynało eliminacje pozostałe 26 drużyn strefy.

W 2. rundzie wszystkie 40 ekip zostało rozlosowane na 10 grup (po 4 reprezentacje w każdej). W niej drużyny grały ze sobą na zasadzie „każda gra z każdą, 1 mecz u siebie, 1 na wyjeździe”. Drużyna, która zajęła pierwsze miejsce w grupie, przechodziła do 3. rundy.

W rundzie finałowej 10 ekip, które do niej awansowały, podzielono na pary. One rozegrały ze sobą dwumecz. Ich zwycięzcy awansowali do Mistrzostw.

Awans wywalczyły:

  • Ghana, dzięki zwycięstwu nad Nigerią (1:1 w dwumeczu, Ghana awansowała dzięki większej liczbie bramek zdobytych na wyjeździe);
  • Kamerun, dzięki zwycięstwu nad Algierią (2:2 w dwumeczu, Kamerun awansował dzięki większej liczbie bramek zdobytych na wyjeździe);
  • Maroko, dzięki zwycięstwu nad Demokratyczną Republiką Konga (5:2 w dwumeczu);
  • Senegal, dzięki zwycięstwu nad Egiptem (1:1 w dwumeczu, 3:1 w fazie rzutów karnych po meczu rewanżowym);
  • Tunezja, dzięki zwycięstwu nad Mali (1:0 w dwumeczu)
Ameryka Południowa

Strefa CONMEBOL ma zapewnione 4.5 miejsca na turnieju – 4 drużyny awansują bezpośrednio z eliminacji, piąta gra w barażu międzykontynentalnym. W eliminacjach brało udział 10 drużyn. Zakończyły się one 29 marca czasu miejscowego (30 marca czasu polskiego).

Drużyny grały w jednej grupie. Eliminacje odbyły się na zasadzie „każdy gra z każdym, 1 mecz u siebie, 1 na wyjeździe”. Rozegrano w ten sposób 18 kolejek. Awans wywalczyły (od najlepszej drużyny w grupie): Brazylia, Argentyna, Urugwaj, Ekwador. Wszystkie te ekipy mogły być pewne awansu już przed ostatnią kolejką. 5. miejsce zajęło Peru. Ma ono szansę na awans w barażu międzykontynentalnym.

Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby

Strefa CONCACAF na zapewnione 3.5 miejsca na turnieju – 3 drużyny awansują bezpośrednio z eliminacji, czwarta gra w barażu międzykontynentalnym. W eliminacjach brało udział 35 drużyn. Zakończyły się one 30 marca czasu miejscowego (31 marca czasu polskiego). Były podzielone na 3 rundy.

W pierwszej rundzie grało 30 najsłabszych drużyn strefy według rankingu MFPN/FIFA. Zostały one podzielone na 6 grup (po 5 ekip). Reprezentacje grały na zasadzie „każda gra z każdą, 1 mecz”. Zwycięzcy grup przechodzili do kolejnej rundy.

W 2. rundzie ekipy zostały rozlosowane w pary. Rozegrały one ze sobą dwumecze. Zwycięzcy przechodzili do 3. rundy.

W rundzie finałowej, oprócz 3 drużyn, które awansowały po wcześniejszej fazie eliminacji, grało również pozostałe 5 ekip strefy (zaczynały one eliminacje właśnie od 3. rundy). Reprezentacje utworzyły jedną grupę, wszystkie drużyny grały ze sobą na zasadzie „każda gra z każdą, 1 mecz u siebie, 1 na wyjeździe”.

Awans wywalczyły (od najlepszej drużyny w grupie): Kanada, Meksyk, Stany Zjednoczone Ameryki. 4. miejsce zajęła Kostaryka. Ma ona szansę na awans w barażu międzykontynentalnym.

Azja

Strefa AFC ma zapewnione 4.5 miejsca na turnieju – 4 drużyny awansują bezpośrednio z eliminacji, piąta gra w barażu międzykontynentalnym. W eliminacjach brało udział 46 drużyn. 29 marca zakończyła się ich 3. runda, która wyłoniła ekipy, które pojadą na Mundial. Eliminacje do turnieju jednocześnie były eliminacjami do Pucharu Azji, który w 2023 roku odbędzie się w Chińskiej Republice Ludowej.

W 1. rundzie grało 12 najsłabszych drużyn strefy według rankingu MFPN/FIFA. Zostały one podzielone na pary, w których rozegrano dwumecze. Zwycięska reprezentacja przechodziła do 2. rundy, od której eliminacje zaczynały pozostałe 34 ekipy.

W 2. rundzie 40 drużyn podzielono na 8 grup (po 5 zespołów). Założono, że zwycięzcy grup oraz 4 najlepszych wicemistrzów przechodzi do 3. rundy. Ponieważ jednak w grupie E wygrał Katar, który i tak ma zapewniony udział w Mundialu jako jego gospodarz (w eliminacjach grał o możliwość udziału w Pucharze Azji), lekko zmieniono zasady – awansują zwycięzcy pozostałych 7 grup, a wraz z nimi 5 najlepszych wicemistrzów wszystkich 8 grup.

W 3. rundzie 12 drużyn rozlosowano na 2 grupy (po 6 ekip). W nich rozegrano mecze na zasadzie „każdy gra z każdym, 1 mecz u siebie, 1 na wyjeździe”. Reprezentacje, które zajęły 1. i 2. miejsca, jadą na Mundial. Te, które zajęły 3. miejsca, zagrają ze sobą dwumecz. Jego zwycięzca awansuje do barażu międzykontynentalnego.

Awans wywalczyły (od najlepszej drużyny w grupie): Iran i Korea Południowa (w grupie A) oraz Arabia Saudyjska i Japonia (w grupie B). W czwartej rundzie zagrają Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Australia. Spotkanie jest zaplanowane na czerwiec.

W trakcie eliminacji reprezentacja Korei Północnej wycofała się z nich z powodu pandemii covid-19.

Europa

Strefa UEFA ma zapewnione 13 miejsc na turnieju. W eliminacjach brało 55 zespołów. Zakończyły się one 16 listopada 2021 roku, natomiast 24 i 29 marca odbyły się baraże.

Drużyny rozlosowano do 10 grup (w każdej było 5 lub 6 ekip). Ich zwycięzcy awansowali na Mundial. Natomiast w barażach zagrali wicemistrzowie grup oraz 2 najlepsze drużyny turnieju „Liga Narodów UEFA”, które w eliminacjach zajęły 3. lub gorsze miejsce.

Po fazie grupowej na Mundial awansowały (według grupy alfabetycznie): Serbia, Hiszpania, Szwajcaria, Francja, Belgia, Dania, Niderlandy, Chorwacja, Anglia, Niemcy.

W barażach 12 drużyn zostało podzielonych na pary. W nich rozegrano 1 mecz. Ich zwycięzcy następnie grali ze sobą kolejny mecz w parze (pary zarówno pierwszego, jak i drugiego meczu rozlosowano tego samego dnia). Ich zwycięzca awansował na Mistrzostwa. Baraże zostały podzielone na 3 ścieżki.

W barażach awans wywalczyły:

  • Polska (w ścieżce B, dzięki zwycięstwu nad Szwecją 2:0)
  • Portugalia (w ścieżce C, dzięki zwycięstwu nad Macedonią Północną 2:0).

Trzeci uczestnik Mundialu jeszcze nie jest znany – w ścieżce A Walia pokonała Austrię 2:1, jednak nie odbył się drugi mecz półfinału – Szkocja-Ukraina. Z powodu inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, został on przeniesiony na czerwiec.

Oceania

Strefa OFC ma zapewnione 0.5 miejsca na turnieju – zwycięzca eliminacji gra w barażu międzykontynentalnym. W eliminacjach ostatecznie brało udział 8 drużyn (przed ich rozpoczęciem Tonga wycofała się z powodu wybuchu wulkanu Hunga Tonga). Zakończyły się one 30 marca. Co ciekawe, wszystkie mecze odbyły się w stolicy Kataru, Ad-Dausze.

Drużyny zostały podzielone na 2 grupy (po 4 zespoły). Zaplanowano w nich mecze na zasadzie „każdy z każdym po 1 spotkaniu”. Do dalszej części eliminacji przechodzili mistrzowie oraz wicemistrzowie grup.

Jednak w grupie A Vanuatu oraz Wyspy Cooka nie przystąpiły do gry z powodu covid-19. Rozegrano tylko mecz Wyspy Salomona-Tahiti (wynik – 3:1). Obydwie te drużyny i tak awansowały dalej. W grupie B awans wywalczyły Nowa Zelandia oraz Papua-Nowa Gwinea.

W drugiej rundzie 4 zespoły podzielono na pary. Rozegrały one ze sobą po 1 meczu. Zwycięzca przechodził do finału. W nim Nowa Zelandia pokonała Wyspy Salomona 5:0 i zagra w barażu międzykontynentalnym.

Baraże międzykontynentalne

Baraże międzykontynentalne rozpoczną się 13 czerwca. Losowanie wyznaczyło, że będą to spotkania stref AFC – CONMEBOL oraz CONCACAF – OFC. Oznacza to, że Australia lub ZEA powalczą o awans z Peru, a Kostaryka z Nową Zelandią. Zespoły rozegrają dwumecz, jego zwycięzca awansuje na Mistrzostwa.

Mundial 2022

22. Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Mężczyzn odbędą się w dniach 21 listopada – 18 grudnia w Katarze. Będzie to pierwszy mundial rozegrany w kraju islamskim, pierwszy mundial rozegrany w regionie Bliskiego Wschodu, a drugi rozegrany w Azji (po mistrzostwach 2002, które odbyły się w Japonii oraz Korei Południowej). Będą to również pierwsze mistrzostwa, które nie odbędą się w terminie czerwiec-lipiec. Decyzja o rozegraniu ich w innych miesiącach była podyktowana klimatem panującym w Katarze.

Format Mistrzostw będzie taki sam, jak od 1994 roku. Turniej rozpocznie się od fazy grupowej – 32 drużyny zostanie rozlosowanych do 8 grup (po 4 ekipy w każdej). Zespoły, które zajmą 1. i 2. miejsca, awansują do fazy pucharowej. Losowanie grup odbędzie się w Ad-Dausze 1 kwietnia o godzinie 19 (18 czasu polskiego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.